Okolica - Szczawnica, Jaworki, Czorsztyn, Niedzica
zachmurzenie2°C
Rezerwuj online

Zamek w CzorsztynieOkolica Słonecznej Osady –

Szczawnica, Jaworki, Czorsztyn, Sromowce, Niedzica, Kluszkowce

Krościenko nad Dunajcem jest bardzo malowniczą miejscowościom położoną w bliskiej odległości równie popularnych miejscowości odpowiednich na urlop takich, jak Szczawnica, Jaworki, Czorsztyn, Kluszkowce czy Niedzica oraz Sromowce. 

Sezonowo w tych miejscach można znaleźć liczne atrakcje turystyczne. Zaczyna się w nich również wiele szlaków górskich w Pieniny. Każda z tych miejscowości ma swój osobliwy urok i zachwyca swoją kulturą. 

Szczawnica

Szczawnica jako miasto uzdrowiskowe bogata jest w liczne pensjonaty, domki oraz hotele. Nazwa Szczawnica pochodzi od licznych w tym uzdrowisku kwaśnych wód mineralnych zwanych w Pieninach szczawami.

Uzdrowisko Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego, w malowniczej dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca. Ze wszystkich stron wznoszą się górskie zbocza, pokryte iglastymi i modrzewiowymi lasami. po obu stronach górskiego wąwozu położone są obiekty sanatoryjne, domy wczasowe i pensjonaty. Szczawnica to doskonały punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Pieninach. 

Źródła mineralne w Szczawnicy

JÓZEFINA 

najstarszy zdrój szczawnicki znany już przed 1810 rokiem (w tymże roku  dokonano jego pierwszego rozbioru chemicznego) jako źródło Główne. Nazwa obecna  funkcjonuje od 1828 roku, pochodzi od imienia ówczesnej właścicielki zdrojów Józefiny  Szalayowej. Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, wskazana przy nieżytach  gardła i nosa, stanach zapalnych, astmie, rozedmie płuc, skazie moczanowej i otyłości.  Zawiera 4,4 g składników stałych na litr. 

 STEFAN 

źródło znane od 1822 roku. Nazwa pochodzi od imienia męża Józefiny Stefana  Szalaya. Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa. Wskazana m.in. przy  nieżytach dróg moczowych, kamicy nerkowej, nieżytach nosa, gardła, oskrzeli, astmie,  rozedmie płuc. Zawiera 9,2 g składników stałych na litr. 

 MAGDALENA 

zdrój odkryty w 1939 roku przez gości szczawnickich, nazwana imieniem  kuracjuszki – Magdaleny Kownackiej z Ponikwy, szczawa wodoroweglanowo-chlorkowo-sodowo-jodkowa, wskazana przy chorobach przewodu pokarmowego, nieżytach jelit,  woreczka żółciowego i dróg żółciowych, wrzodach żołądka i dwunastnicy, otyłości i lekkich  nerwicach. Litr wody zawiera 27 g składników stałych, 1838 mg wolnego dwutlenku węgla  oraz 7,81 mg jodu. 

 JAN 

źródło odkryte w 1869 roku. Szczawa wodoroweglanowo-chlorkowo-sodowa,  zawierająca 4,3 g składników stałych na litr i 1840 mg wolnego dwutlenku węgla. Używana  do kąpieli mineralnych i produkcji wody stołowej Szczawniczanka. 

 SZYMON 

zdrój odkryty w 1840 roku. Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapienna z zawartością 3,2 g składników stałych na litr oraz 1632 mg wolnego dwutlenku  węgla. Leczy niedokrwistość, używana również do kąpieli. 

 WANDA 

źródło powstałe w 1867 roku w miejscu dwóch starych zdrojów Anieli i Heleny.  Szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-jodowa o zawartości 9,5 g na litr składników  stałych, 2055 mg wolnego dwutlenku węgla oraz 2,11 mg jodu. 

 PITONIAKÓWKA 

zdrój odwiercony w 1952 roku wykonany w 1967 roku na dnie  prowizorycznego ujęcia źródła (źródło podwójne), zrekonstruowany w 1973 roku.  Mineralizacja wody przewyższa źródło Magdalena (3,9 g składników stałych na litr),  rekordowa jest również zawartość wolnego dwutlenku węgla (2290 mg na litr). Woda  posiada wysoką zwartość węglanów kwaśnych i chlorków. Zalecana przy chorobach układu  trawienia. Kurację pitną ze zdrojów Magdaleny i Jana przeprowadza się w pijalni  „Magdalena”, zaś ze zdrojów Stefan i Józefina w starej pijalni przy placu Dietla. Wody ze  źródeł Szymon, Wanda i Pitoniakówka są źródłami ogólnodostępnymi i można je czerpać  odpowiednio przy zejściu do kolejki krzesełkowej na Palenicę, w Parku Dolnym nad kaplicą i  przy ul. Skotnickiej za garażami.

 

Jaworkiowce, Pieniny, Jaworki

Niewielka miejscowość położona za Szczawnicą słynąca głównie z nieopodal położonych przepięknych rezerwatów. Jednym z nich jest Wąwóz Homole, drugim rezerwat Biała Woda. Ostatnio Jaworki rozsławił Nigel Kenedy angielski muzyk jazzowy grywający w tamtejszej Muzycznej Owczarni. W Jaworkach z koleji zimą można poszusować na nartach na tamtejszym wyciągu Arena Jaworki.

 

 

Czorsztyn

Obszar Gminy Czorsztyn obejmuje swoim zasięgiem zarówno dużą część Pienin  jak i południowe stoki Gorców, co wpływa na duże zróżnicowanie i przez to atrakcyjność  rzeźby terenu. Gorce to przede wszystkim łagodne lesiste wzgórza i faliste doliny potoków, które są tak różne od Pienin, poprzecinanych licznymi wąwozami, zbudowanych z wapiennych skał tworzących atrakcyjne formy, o stromych ścianach opadających ku dolinom, o deniwelacjach sięgających 500 m, z przecinającym je przełomem Dunajca. Oprócz przełomu Dunajca, który można zobaczyć dzięki organizowanym spływom tratwami flisackimi, do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc należą szczyty Trzech Koron i Sokolicy, z których rozciągają się wspaniałe widoki, a także głęboko wcięty w skały Wąwóz Sobczański.zamek czorsztyn

Istotnym i bardzo atrakcyjnym elementem pienińskiego krajobrazu jest Zalew Czorsztyński. Powstał on przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową o długości 404 m i wysokości 56 m. Wody rozdzielające pasmo Pienin Spiskich od Czorsztyńskich i stoków gorczańskiego pasma Lubania rozciągają się od zapory pod zamkiem w Niedzicy po okolice Dębna. Wokół jeziora znajdują się liczne miejsca do wypoczynku i wędkowania, a w rejsy wypływają statki spacerowe i gondole.

 

Niedzica

Miejscowość położona w wyjątkowym miejscu nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego z jednej strony a z drugiej u podnóża Pienin Śpiskich, niezwykle bogate w atrakcje turystyczne. Znajdziemy tutaj bardzo dobrze zachowany zamek z XIV wieku oraz kościółek św. Bartłomieja z ok. 1320 roku. Do niezwykłych atrakcji należy również zapora na zalewie czorsztyńskim, z której zobaczyć możemy całą panoramę Tatr. Dla najmłodszych znajdziemy tam również park rozrywki oraz park miniatur. W zimie działa tutaj prężnie wyciąg narciarski na Polanie Sosny.

 

Kluszkowce

Miejscowość bardzo popularna w zimie. Tutaj zlokalizowany jest wyciąg narciarski Czorsztyn-SKI. Można stąd również wyruszyć szlakami w Gorce. 

Sprawdź ofertę noclegów na eholidaydom letniskowy Słoneczna Osada Domki
"Słoneczna Osada" komfortowe domki (6-osobowe) w Krościenku n/DKrościenko nad Dunajcem nocleginoclegi