Góry w pobliżu Słonecznej Osady
pochmurno1°C
Rezerwuj online

 

Góry w regionie Słonecznej Osady

 

PIENINY, GORCE, BESKID SĄDECKI

Pieniny to jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, nad którym królują Trzy Korony. Turyści kochają je za malownicze szlaki i piękne widoki – przy dobrej widoczności z ich szczytów można zobaczyć majestatyczne,sokolica, góry ośnieżone Tatry i podziwiać meandrujący w dolinach Dunajec. To góry, w których dobrze będą czuli się zarówno wytrawni adepci górskiej wspinaczki, jak i osoby wędrujące dla przyjemności. W obrębie pasma górskiego wytyczonych zostało wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności – najkrótsze z nich można pokonać nawet w kilka godzin, biorąc na wyprawę najmłodszych. Warto zaznaczyć, że Pieniny to obszar o bardzo bogatej faunie i florze. Góry te pięknie prezentują się o każdej porze roku. Wiosną, latem i jesienią są doskonałym obszarem do uprawiania górskiej turystyki. Zimą natomiast, dzięki dużej ilości wyciągów narciarskich, stają się wymarzonym miejscem dla amatorów białego szaleństwa.

 

Najatrakcyjniejsze szczyty Pienin

 

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat, które zlokalizowane jest na terenie Polski i Słowacji. Najbardziej rozpoznawalnym szczytem w ich obrębie są Trzy Korony (982 m n.p.m.). Zdaniem przewodników górskich jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych w naszym kraju. Zapierającą dech w piersiach panoramę, najlepiej podziwiać z platformy widokowej na Okrąglicy – można stąd zobaczyć m.in. Tatry, Babią Górę, JezioPieniny, góryro Czorsztyńskie, Lubań i Czerwony Klasztor. Co ciekawe, najwyższym ze szczytów Pienin jest położona na granicy polsko-słowackiej Wysoka (1052 m n.p.m.), zwana także Wysokimi Skałkami. Kolejnymi szczytami wartymi odwiedzenia są Sokolica (747 m n.p.m.) oraz Czertezik (772 m n.p.m.).

 

 

 

Trzy Korony, góry, PieninyTrzy Korony

To najwyższy szczyt Pienin Środkowych. Można tam napotkać charakterystyczną dla Pienin roślinność. Na Trzy Korony prowadzi wiele szlaków turystycznych, które wychodzą ze Szczawnicy, z Krościenka, z Czorsztyna, ze Sromowiec Niżnych lub Wyżnych.

 

Schroniska w Pieninach

 

Podczas górskich wędrówek na terenie Pienin turyści mogą odpocząć w trzech schroniskach turystycznych. Pierwsze z nich to Schronisko PTTK „Orlica”, położone w obrębie Szczawnicy na skarpie powyżej Drogi Pienińskiej. Drugie to Schronisko pod Durbaszką, zlokalizowane na południowym stoku Durbaszki, a trzecie Schronisko PTTK „Trzy Korony” ulokowane pod szczytem „Trzech Koron”.

 

Gorce

Gorce to stosunkowo niskie góry o łagodnych, kopulastych szczytach. Najwyższym wzniesieniem pasma jest Turbacz (1310 m n.p.m.). Kolejne najbardziej imponujące szczyty tego pasma to Jaworzyna Kamienicka (1288 m), Kiczora (1282 m), Kudłoń (1276 m) oraz Czoło Turbacza (1259 m). W obrębie Gorców wyznaczanych zostało 14 szlaków turystyki pieszej, a także liczne szlaki turystyki rowerowej, konnej i spacerowej. Najważniejszym z nich jest szlak czerwony, zwany także Głównym Szlakiem Beskidzkim, który ciągnie się od Krościenka nad Dunajcem do Rabki Zdroju. Gorce to także obszar doskonały dla narciarzy – najdłuższą nartostradą w tym paśmie są Koniki w Porębie Wielkiej.

Beskid Sądecki

Beskid Sądecki to piękne pasmo Beskidów Zachodnich, leżące u granicy polsko-słowackiej. Ich najwyższym szczytem jest Radziejowa (1262 m n.p.m.), na której zlokalizowana jest drewniana wieża widokowa. Turyści chętnie wybierają się tu na piesze wędrówki, które obfitują w zapierające dech widoki – warto chociażby polecić przełom rzeczny Popradu. Pasmo górskie bogate jest także w malownicze skałki oraz niewielkie wodospady. W Beskidzie Sądeckim zlokalizowane jest aż pięć schronisk turystycznych PTTK oraz cztery obiekty prywatne, w których można odpocząć w trakcie wycieczki. Największą stacją narciarską w Beskidzie Sądeckim są Dwie Doliny. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Sprawdź ofertę noclegów na eholidaydom letniskowy Słoneczna Osada Domki
"Słoneczna Osada" komfortowe domki (6-osobowe) w Krościenku n/DKrościenko nad Dunajcem nocleginoclegi