Przelom Dunajca największa atrakcja Pienin
pochmurno1°C
Rezerwuj online

przelom Dunajca atrakcje regionu PieninySpływ przełomem Dunajca

Największa atrakcja regionu Pienin – Przelom Dunajca

Tak opisuje Dunajec Jan Wiktor „Dunajec płynie wśród łańcucha górskiego wyrwą wydartą w skałach. Burzliwy nurt pieni się, wścieka, przewala po głazach, obala zapory, omija je, ucieka przed samym sobą, wpada w rozmaite bramy, szmaragdowymi ramionami obejmuje ściany… W nieprzeliczonej mnogości tworzy przedziwne załomy, zakręty, wyspy, gaje, ustronia, zacisza… Nurt wzburzony czasem szamoce się na kamieniach i rwie w dół nieokiełznany, wolny jak bojownik na rumaku z rozwichrzoną grzywą…”

Spływ przełomem Dunajca to wyjątkowe przeżycie, które na długo wpisze się we wspomnienia każdego, kto ceni piękno przyrody. Turyści na przeprawę mogą wybrać się na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest spływ z flisakami, w których turyści pokonują przełom Dunajca w drewnianych łodziach. Trasa spływu w większości przebiega przez dzikie obszary, nienaruszone ludzką ręką i urozmaicana jest opowieścią flisaka, dotyczącą atrakcji i historii regionu. Z łódki można podziwiać piękno formacji skalnych, piętrzące się nad Dunajcem góry oraz wspaniałą pienińską przyrodę. Trasę tę z powodzeniem pokonują także kajakarze.

 

splyw dunajcem atrakcje regionu PieninyStacje spływu Dunajcem

 

Głównym miejscem rozpoczęcia spływu przełomem Dunajca z flisakami są Sromowce Wyżne. Turyści mogą także dołączyć do przeprawy na jej 6. kilometrze, na przystanku pośrednim w Sromowcach Niżnych. Spływ można zakończyć w Szczawnicy lub Krościenku. Czas przepłynięcia ze Sromowców Wyżnych do Szczawnicy to około 2 godz. 15 min. (ze Sromowców Niżnych 1 godz. 45 min.), zaś do Krościenka można dopłynąć w 2 godz. 45 min. (ze Sromowców Niżnych w 2 godz. 15 min.). Co ważne, łodzie odpływają po zebraniu się co najmniej 11 chętnych. Organizatorzy spływów mogą także na życzenie turystów zorganizować transport z przystanku docelowego do Sromowców Wyżnych.

 

Kiedy organizowane są spływy z flisakami?

 

Spływy przełomem Dunajca odbywają się od kwietnia do października. W kwietniu na przeprawę można wybrać się pomiędzy 9.00 a 16.00, od maja do sierpnia w godzinach od 8.30 do 17.00, we wrześniu od 8.30 do 16.00, natomiast w październiku od 9.00 do 15.00. W szczycie sezonu turystycznego w oczekiwaniu na spływ trzeba czekać w długich kolejkach. Aby tego uniknąć, dobrze jest zarezerwować bilety z kilkudniowym wyprzedzeniem.przelom Dunajca z Sokolicy atrakcje regionu Pieniny

Sprawdź ofertę noclegów na eholidaydom letniskowy Słoneczna Osada Domki
"Słoneczna Osada" komfortowe domki (6-osobowe) w Krościenku n/DKrościenko nad Dunajcem nocleginoclegi