Szczawnica – atrakcje turystyczne stolicy Pienin

Nazywana jest stolicą Pienin albo Królową Polskich Wód – Szczawnica, to uzdrowisko znane od XVI wieku położone na pograniczu Pienin i Beskidu Sądeckiego w dolinie Grajcarka – prawego dopływu Dunajca.
W Szczawnicy sezon trwa cały rok – niezależnie od pogody, wieku, zainteresowań każdy wypoczywający tu turysta znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Szczawnica szczawami stoi
Szczawy, czyli cenne wody mineralne są największym skarbem Szczawnicy. Można je pić w Parku Zdrojowym, a rodzaj szczawy zależy od schorzenia. Na miejscu w Pijalni Wód są lekarze, którzy chętnie skonsultują nasze wyniki badań i wskażą najlepsze źródło z wodą skutecznie wspomagającą leczenie naszych schorzeń.

Szczawnica w zimowej szacie
Najczęściej goście wypoczywają w sanatoriach i ośrodkach spa (jednak to nie wszystkie noclegi w Szczawnicy). Zimą Szczawnica zamienia się w ośrodek sportów zimowych. Doskonałej jakości trasy zjazdowe zbudowane wokół doliny, w której znajduje się Szczawnica, mogą swoją jakością skutecznie konkurować z renomowanymi trasami tatrzańskimi, a nawet alpejskimi. Za najlepsze uchodzą trasy w Palenicy – posiadają certyfikaty FIS, a miejsce dla siebie znajdą tu wyczynowcy narciarstwa czy snowboardu, osoby mniej zaawansowane, rodziny z dziećmi zjeżdżającymi na sankach, a także początkujący, którzy ćwiczą na oślich łączkach.

Atrakcje Szczawnicy i okolic
Ci, którzy nie lubią sportów zimowych mogą korzystać z doskonałych tras spacerowych – wiele z nich znajduje się wokół miasta i prowadzą one przez otulinę i tereny Pienińskiego Parku Narodowego – najpiękniejszego tworu przyrody żywej na terenie naszego kraju.
Będąc w Szczawnicy w ciepłym okresie roku koniecznie trzeba wybrać się na spływ Dunajcem. Można skorzystać z przejażdżki tratwami obsługiwanymi przez pienińskich flisaków, albo spłynąć kajakiem. Zaprawieni w sportach wodnych mogą na Dunajcu uprawiać rafting, czyli płynąć wartką rzeką na pontonie.
Wędkarze powinni skorzystać ze szczawnickich wypożyczalni sprzętu i spróbować złowić pstrąga lub lipienia. W czystych wodach górskich rzek i strumieni ryb jest mnóstwo, nie będą więc wędkujący się nudzić i długo czekać na wspaniałe trofea.

Trochę kultury nie zaszkodzi
Gdy warunki pogodowe nie dopiszą, jeśli jesteśmy miłośnikami etnografii, w Szczawnicy i okolicach znajdziemy niezwykłe miejsca o wysokich walorach edukacyjnych i poznawczych. Na pewno warte obejrzenia są ekspozycje eksponatów Muzeum Pienińskiego. W Jaworkach niedaleko od miasta znajduje się cerkiew, która ma płócienny ikonostas. To unikat w skali światowej – ikonostasy tradycyjnie zawsze wykonuje się z drewna.

Będąc w Szczawnicy podczas ferii koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowego Domu Kultury – bogata oferta zajęć plastycznych, muzycznych, teatralnych, kulinarnych i innych pomoże atrakcyjnie zorganizować czas dzieciom i młodzieży.